מאגר

שרה פייגה פונר

שרה פייגה פונר

(1855–1937)

הסופרת הראשונה שכתבה רומן, נובלה ומאמרים בשפה העברית משנות ה-80 של המאה ה-19 עד לשנות ה-20 של המאה ה-20.

חברה את סיפורה הראשון "אהבת ישרים" בגיל 26 בריגה. מעבר לכתיבה בשפה העברית, החידוש ביצירתה של שרה פייגה פונר הוא בהצבת דמות נשית, פינליה, במרכז העלילה תוך תיאור מערכות יחסים משמעותיות עם נשים (הגיבורה וחברתה הטובה הנרייטה, הגיבורה ואמה) נוספות בעולמה.

סוגיות שונות אשר העסיקו את ספרות ההשכלה הובאו לראשונה מנקודת מבטה של אשה: מחלוקת מתנגדים וחסידים, ציונות, מעמד האשה בחברה היהודית, ועוד. בעת שהותה בלודג' בטרם הגירתה לארה"ב, הקימה את "אגודת בנות ציון" לקידום הוראת ההיסטוריה בעברית לבנות.

לקסיקון הספרות העברית החדשה

כותר – "קול עלמה עבריה" / טובה כהן, שמואל פיינר

אתר המגזין היהודי – Sara Froner and the Haskala Movement

מלכי סמואלס

מייסדת ארגון שלוה עם בעלה קלמן. ארגון הנותן פתרונות למסגרות חינוך בלתי פורמלי לילדים עם צרכים מיוחדים. הבניין של שלוה אשר כולל מתקנים משוכללים לילדים הנהנים משירותיו ממוקם בכניסה לירושלים ומקדם את פני העולים לבירת ישראל.

אתר ארגון שלווה

ויקיפדיה – ערך: שלוה

 

מירי שליסל

מורה לתנ"ך, מפקחת בדימוס של מקצוע התנ"ך בחינוך הממלכתי דתי.

הקימה את תיכון "אור תורה" בית הספר ציוני תורני לבנות וניהלה אותו מ 1996 כעשור שנים. ד"ר ללימודי תנ"ך ואשת חינוך במגוון מוסדות הוראה:  תוכנית ההוראה לנשים מטעם מכללת הרצוג אלון שבות, מדרשה לבנות ב"מגדל עוז", תחום החינוך בקרן "יד הנדיב".

מונתה כמפקחת ארצית ללמודי תנ"ך במנהל החינוך הדתי. במסגרת תפקיזה זו עדכנה את תוכנית הלימודים בתנ"ך, לדוגמה ע"י הוספה של פרקים הקשורים לשיבת ציון. במקביל לכך הוקם האתר "ללמוד וללמד" המרכז חומרי לימוד והעשרה עבור מורי התנ"ך.

ויקיפדיה – ערך: מירי שליסל

אתר משרד החינוך – ללמוד וללמד

פרומית כהן

תת גונדר בשירות בתי הסוהר

במסגרת תפקידה כראש משאבי אנוש למעלה מ-20 שנה פעלה לרווחת העובדים וגייסה כח אדם איכותי בשירות בתי הסוהר.

ערוץ 7 – הסבתא הדתייה הבכירה בכוחות הביטחון

אתר RMGcity – אשת השנה של אמונה-תת גונדר פרומית כהן מרמת גן

הלל בראלי

תושבת שדרות אשר כתלמידה הפעילה את על תנועות הנוער בעיר בהתנדבות למען הקהילה במהלך כל השנה וביתר שאת בעת חירום במהלך מבצע "צוק איתן".

רשת אמית – מנהיגות ומצויינות

ערוץ 7 – רק בת 17: מדליקת המשואה משדרות

אסתר טפטה-גרדי

שופטת בית המשפט לענייני תעבורה בחיפה

EsterTafta

למדה באולפנית בני עקיבא ולאחר מכן שרתה שנתיים בשירות לאומי. בעלת תואר שני במשפטים. עבדה במגוון תפקידים משפטיים במגזר הציבורי. היתה פעילה כעורכת דין חברתית בארגון "טבקה" משפט וצדק לעולי אתיופיה.

אתר הרשות השופטת

אתר ידיעות אחרונות – אני, שנולדתי בכפר נידח באתיופיה, זכיתי להיות שופטת בישראל